Фото: Юлія Винник
Нині українська енергосистема нині перебуває у кращому стані, ніж улітку 2024 року, коли енергосистема потерпала від нестачі генерації.
Про це в етері Громадського радіо розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Олександр Харченко переконаний, що ситуація літа 2026 року суттєво відрізняється від 2024-го, коли енергосистема потерпала від нестачі генерації.
«Я не очікую відключень саме через те, що немає генерації. Всі помилки були враховані: графіки ремонтів, підготовка енергоблоків, інші кроки зроблені для того, щоб така ситуація не повторилася», — пояснив він.
Водночас він попередив про можливість локальних аварійних відключень через критичний стан частини електромереж.
«Мережі настільки побиті й зношені, що інколи просто не можуть передати необхідні обсяги електроенергії під час спеки та зростання споживання. Передбачити, коли остаточно вийде з ладу старий трансформатор, неможливо», — зазначив експерт.
За словами Харченка, влітку потреби в критичному імпорті електроенергії немає завдяки роботі відновлюваної генерації.
«Ми зараз не залежимо від імпорту критично. У певні години навіть експортуємо частину сонячної генерації. Генерації вистачає, активно працюють сонячні та вітрові електростанції», — сказав він.
Водночас узимку імпорт залишатиметься важливим елементом стабільності енергосистеми.
Нагадаємо, що Українська енергосистема нині перебуває у кращому стані, ніж рік тому, попри постійні російські атаки на енергетичну інфраструктуру. Водночас ризики аварійних відключень через пошкодження мереж залишаються.