![Тисячі дітей зростають в інтернатах, маючи живих біологічних батьків — Литвиненко](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2Fpexels-pixabay-48794-scaled.jpg&w=1366&q=75)
Ця справа не про гроші, а про права — Мокренюк про позов переселенок проти України
Україна виплатить 18 тисяч євро компенсації чотирьом переселенкам із Криму та Донбасу за те, що вони не могли голосувати на місцевих виборах 2015 року.
![Ця справа не про гроші, а про права — Мокренюк про позов переселенок проти України](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2021%2F10%2Fvybory.jpeg&w=1366&q=75)
Таке рішення Європейського суду з прав людини у справі «Селігененко та інші проти України».
Детальніше розпитали голову ГО «Регіональний центр прав людини» Сергія Мокренюка.
Валентина Троян: Коли звернулися до суду ці переселенки і звідки вони?
Сергій Мокренюк: Заявниками є чотири особи, три — з Криму і одна — з Донбасу. В більшості своїй вони працювали у нашому Регіональному центрі з прав людини і тому наша організація подала позов і супроводжувала його у суді. Це було у 2016-му році.
Взагалі варто на цю історію дивитися з поглядом на сьогодні. Наразі ми знаємо, що держава змінила закон, і внутрішньо переміщені особи можуть голосувати на виборах в тій громаді, де вони проживають, таким чином впливаючи на життя своєї громади. Проте якщо повернутися в той час, коли ці зміни ухвалювалися у Верховній Раді, то, згадаймо, яка була велика інформаційна бульбашка про те, що це небезпека, і яка була неймовірна боротьба між різними верствами суспільства. Сьогодні ми бачимо, що голосувати переселенцям на виборах — це абсолютно нормально.
І ця справа дуже гарний показник того, що лише чотири людини при наявності великого бажання і залучення адекватних юристів спроможні вплинути на ситуацію у всій державі.
Валентина Троян: Чи зможуть інші переселенці, які не змогли у 2015-му році проголосувати, позиватися до судів?
Сергій Мокренюк: У цьому рішенні йдеться не про те, щоб виплатити якусь компенсацію за страждання, йдеться про те, що затверджено рішенням суду, що це є право людини голосувати на місцевих виборах за умови, що вона проживає хоча б рік і сплачує податки, і те, що це право було порушено державою Україна. В самому рішенні зазначено, що під час комунікації ЄСПЛ з Урядом він показував, що змін до закону немає. Наразі закон змінено. Тобто це справа не про гроші, це справа про визнання факту, що є правом людини, і чи порушила його держава, чи не порушила.
Повну версію розмови можна прослухати у доданому звуковому файлі
При передруку матеріалів з сайту hromadske.radio обов’язково розміщувати гіперпосилання на матеріал та вказувати повну назву ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання та назва мають бути розміщені не нижче другого абзацу тексту
Підтримуйте Громадське радіо на Patreon, а також встановлюйте наш додаток:
якщо у вас Android
якщо у вас iOS