![Це не просто проблема з корупцією, це проблема з мораллю — депутатка про Законопроєкт № 11146](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2Fpresident-of-ukraine.jpg&w=1366&q=75)
Чутки і радянська парадигма. Чому більшість українців вважає, що COVID-19 створений навмисно?
Дві третини українців вважають, що коронавірус був розроблений спеціально. А кожен третій впевнений, що його навмисно поширили світом. Про це свідчать дані соціологічного опитування, які наприкінці травня-початку червня провів Київський міжнародний інститут соціології.
![Чутки і радянська парадигма. Чому більшість українців вважає, що COVID-19 створений навмисно?](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2020%2F06%2Fcoronavirus-study-040620-01.jpg&w=1366&q=75)
Гостя — соціальна психологиня, кандидатка психологічних наук Ольга Духніч.
Ольга Духніч: Я думаю, що це пов’язано з тим, що є феномен конспірологічного мислення. Він полягає в тому, що людині легше жити, якщо вона собі може все пояснити. На це працює масова культура, яка нам показує у фільмах, що віруси створюються, щоб потім когось знищити. «Вони нас хочуть винищити, значить ми цінні» — це також може бути така парадоксальна ідея.
По-перше, все можна пояснити. По-друге, можна пояснити так, що буде група обраних, яка має свою певну ідею, і всі інші, яких треба або запевнити, або махнути на них рукою, бо вони цього сакрального знання не мають.
Ми — пострадянське суспільство, яке досить довгий час жило в парадигмі Холодної війни з Заходом, який завжди «якісь підступні плани розробляв».
Є такий феномен як чутки, і чутки-бажання. Якщо ти опинився в незручних умовах коронакризи, маєш носити маску, твоє життя стає не таким комфортним, як раніше, тобі дуже хочеться повірити в те, що це все вигадки.
Повну розмову слухайте в аудіофайлі