![«Граньоний стакан нікто не воровал»: чому українці досі ностальгують за СРСР](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2F03-57f25be199fac-8_lyubopytnyh_faktov_o_sovetskom_granenom_stakane.jpg&w=1366&q=75)
Мандельштам є ворогом путінського режиму, так само як був ворогом сталінського, - Рябчук
Сьогодні в центрі Києва на вулиці Заньковецької відкриють меморіальну дошку поетові Осипу Мандельштаму та його дружині Надії Мандельштам
![Мандельштам є ворогом путінського режиму, так само як був ворогом сталінського, - Рябчук](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2018%2F07%2Fmykola-ryabchuk.jpg&w=1366&q=75)
Про збереження пам’яті про Осипа Мандельштама і його зв’язок з Києвом, розповідає письменник, віце-президент Українського центру міжнародного ПЕН-клубу Микола Рябчук
Микола Рябчук: Ініціатива створити меморіальну дошку Осипу Мандельштаму та його дружині киянці Надії Мандельштам (Хазіній) була абсолютно не офіційною, не урядовою, а громадською.
Осип Мандельштам за своєю натурою був антитоталітарний, автиавторитарний. Він органічно не сприймав насильства, совдепії, в якій йому довелося жити, і яка його зрештою знищила. І в цьому сенсі він, насамперед, є ворогом сьогоднішнього путінського режиму, так само як був ворогом сталінського режиму. Є спадкоємність режимів, і є спадкоємність духовного опору.
Осип Мандельштам був пов’язаний з Києвом завдяки його дружині Надії. Протягом десятиліття, з 1919 до 1929 року, вони були активними учасниками культурного життя тогочасного Києва.
Осип і Надія Мандельштам були люди високої культури і високої спорідненості духу. Саме це сьогодні важливе – духовний опір. Вони мали цей дух, цей хребет опиратися тоталітарному режиму, який і сьогодні намагається нас поневолити.
Осип Мандельшам – людина дуже цілісна, він ніколи не намагався співпрацювати з владою.
Повну версію розмови можна почути в доданому звуковому файлі
За підтримки
![stopka_ukrainska_ukr.png](https://static.hromadske.radio/2018/07/polska-dopomoga_0.png)