![«Граньоний стакан нікто не воровал»: чому українці досі ностальгують за СРСР](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2F03-57f25be199fac-8_lyubopytnyh_faktov_o_sovetskom_granenom_stakane.jpg&w=1366&q=75)
Була велика стигматизація ліквідаторів аварії на ЧАЕС і переселених людей — Сергій Мирний
14 грудня в Україні вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
![Була велика стигматизація ліквідаторів аварії на ЧАЕС і переселених людей — Сергій Мирний](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2020%2F12%2Ffull11ssize.jpg&w=1366&q=75)
Говорили про політику пам’яті щодо Чорнобиля з Сергієм Мирним, ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС, командиром взводу радіаційної розвідки, екологом, письменником, головою Асоціації Чорнобильського туризму України.
Читайте також: 14 грудня — День ліквідаторів аварії ЧАЕС, очільники країни вшанували пам’ять загиблих
![](https://static.hromadske.radio/2020/12/14670816_10154679655094703_3297507767091336019_n-300x300.jpg)
Сергій Мирний: Перша моя наукова розвідка, яка виросла з дипломної роботи, була присвячена здоров’ю Чорнобильських ліквідаторів. Найкраще описав не модель радіаційної травми, радіаційного опромінення, а модель посттравматичного синдрому, яку як хворобу вперше сформулювали американці на підставі дослідження їхніх ветеранів В’єтнамської війни.
Підтримайте Громадське радіо на Спільнокошті
Була велика стигматизація ліквідаторів, переселених людей, які інтегрувалися в нові громади. Я до цього чув про посттравматичний синдром, але я думав, що це проблема людини. Але це не проблема окремої людини, це стан суспільства, частиною якого ці люди стають. У суті цієї психологічної травми є патологічна форма пам’яті – індивідуальної й колективної, яка акцентується саме на моменті травми. Як радіація призводить до певних уражень, так само й інформація з високою ймовірністю призводить до ураження індивідуальної та колективної психіки, соціум починає неправильно на це реагувати. Ці вторинні реакції – соціум, неправильне лікування, неправильна система соціальної допомоги провокують і стимулюють захворювання. Це досить типова історія.
Людям, які пережили такі моменти, потрібно, щоб їх розуміли, а цього не було, цього немає і зараз. Чорнобиль як був міфом тоді, так і досі лишається міфом. Поступово знання накопичуються, але поки що охоплюють дуже обмежені групи людей. Переважний дискурс про те, що всі — жертви, все погано. Я вважаю, що Чорнобиль – перемога народів Радянського Союзу, зокрема українського народу, над цією проблемою. Ми — народ, ми — нація переможців Чорнобиля. Ми не просто це пережили, а й стали потрібними як фахівці, коли стався вибух на Фукусімі.
Чорнобиль – місце всесвітнього паломництва. Тільки за один рік його відвідало 125 тисяч туристів з більше ніж 100 країн світу. Це по факту є місцем світової спадщини, треба це просто усвідомити й адекватно відреагувати.
Повну програму слухайте в аудіофайлі
Громадське радіо випустило додатки для iOS та Android. Вони стануть у пригоді усім, хто цінує якісний розмовний аудіоконтент і любить його слухати саме тоді, коли йому зручно.
Встановлюйте додатки Громадського радіо: