![Що відбувається з українськими церквами в окупованому Криму](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2F452254477_122184173012069818_422189955322970558_n.jpg&w=1366&q=75)
Кому вигідні військові облігації та чому ризиковано тримати заощадження вдома. Пояснює економіст
Про військові облігації та ризики «домашніх накопичень» розповів Олександр Савченко, доктор економічних наук, банкір, ректор Міжнародного інституту бізнесу.
![Кому вигідні військові облігації та чому ризиковано тримати заощадження вдома. Пояснює економіст](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2023%2F09%2Fsavchenko.jpg&w=1366&q=75)
Олександр Савченко: Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) — це цінний папір, який випускає Міністерство фінансів, щоб фінансувати дефіцит бюджету. Загалом раніше такі облігації були гривневі. З часом, понад 5 років тому, Мінфін почав випускати такі облігації в доларах і в євро. Це не єврооблігації, це внутрішні облігації і їхнім покупцем є державні та комерційні банки, інші установи, брокери, а також фізичні особи, тобто звичайні люди. Коли почалася війна, вирішили ці облігації називати військовими.
Зараз держава отримує з податків до бюджету у два рази менше надходжень, ніж до війни. А гроші потрібні на виплату заробітної плати нашим хлопцям, купівлю зброї тощо.
- ОВДП — це вигода для всіх. Нашій армії це дає змогу залучити більше коштів. Облігації вигідні також для людей, які їх купують. Коли ви розміщаєте гроші на депозитах у банках, то з доходу, який отримаєте, вирахують майже 20% податку. Якщо ж купуєте облігації, то з вашого прибутку від цих цінних паперів не потрібно буде платити податки.
![](https://static.hromadske.radio/2023/09/skryn-z-dii.jpg)
Читайте також: НБУ здійснив емісію ще 15 млрд грн
«Якщо ви тримаєте долари вдома, ви втрачаєте»
Олександр Савченко: Здається, що найбільш безпечно тримати гроші вдома. Але навіть, якщо ви зберігаєте долари вдома, ви втрачаєте. Є інфляція у доларах. Наприклад, у вас є $ 1 тис. і ви зберігали її три роки. Реально ви втратили $ 150 і сьогодні на ці гроші можете купити товарів чи послуг на 15% менше, ніж три роки тому.
Про це теж треба думати. Важко гроші заробити, а ще важче їх зберегти.
Якщо говорити про великі суми, більше півмільйона, то я б радив обирати для депозитів лише Державні банки. У нас їх немало і деякі з них працюють дуже класно. Чи іноземні банки з ім’ям. Там надійність майже 100%.
Суми, менш як 200-300 тис. грн, я б радив класти на депозит у банках, які пропонують найбільші депозитні ставки. А якщо ви купуєте ОВДП у банку, то вам запропонують дуже вигідні умови. Якщо ви підете до брокерів, вони, звичайно, візьмуть свої комісійні.
- Якщо у вас ще менші суми, їх теж варто вкладати. Наприклад, 10 тис. грн. Ви можете заробити на них 16-17%. Також завжди банки пропонують доповнити депозит упродовж 6 місяців, ви можете збільшити свій депозит. Як правило банки пропонують відкрити безоплатну карточку. Туди йтимуть відсотки. І ви зможете цими грошима скористатися.
Читайте також: Якщо нема можливості донатити, можна купити військові облігації, за які повернуть гроші — Банік
Нагадаємо, військові облігації — це цінні папери, які випускає держава. Людина їх купує, і через деякий час гроші повертаються на картку разом із відсотками, це щось типу депозиту, але ці гроші будуть корисні державі, розповів ГР Мстислав Банік, керівник з розвитку електронних послуг у Мінцифрі.
Він додав, що придбати ці цінні папери можна «Дію». Ця послуга стала доступною у застосунку із 3 жовтня 2022 року.
Вартість однієї військової облігації — від 900 гривень.
Вони різняться за:
- датами виплат — на строк до 1,5 року;
- відсотками доходу — від 11 до 16 відсотків річних;
- назвами на честь тимчасово окупованих міст та територій — Херсон, Мелітополь, Маріуполь, Крим тощо.
Зазначається, що «Дія» не продає облігації самостійно. Застосунок лише допомагає придбати облігації в одного із партнерів — банків та ліцензованих брокерів.
Програма створена у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю Громадського радіо і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
Повністю розмову слухайте у доданому аудіофайлі
При передруку матеріалів з сайту hromadske.radio обов’язково розміщувати гіперпосилання на матеріал та вказувати повну назву ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання та назва мають бути розміщені не нижче другого абзацу тексту
Підтримуйте Громадське радіо на Patreon, а також встановлюйте наш додаток:
якщо у вас Android
якщо у вас iOS