![Не факт, що на війні тебе вбʼють швидше, ніж у тилу — Олег Дьорфлер](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2FD-N-D-D-N-N-.png&w=1366&q=75)
Реформа децентралізації не буде просуватися, доки в законодавчому полі буде хаос — Чернов
Реформу децентралізації вважають успішною 10% українців, і це разом з реформою антикорупційних органів, яку теж визнали успішною 10%, становить найвищий показник серед реформ, якими задоволені громадяни України
![Реформа децентралізації не буде просуватися, доки в законодавчому полі буде хаос — Чернов](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2020%2F01%2Freforma-detsentralizatsii.jpg&w=1366&q=75)
Такі результати було оприлюднено про після опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 6 по 11 грудня 2019 року.
Загалом жодних позитивних змін у реформах не бачать понад 51% опитуваних.
Голова Харківської облради та президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов, з яким ми поспілкувалися в рамках програми «Де це» – спецпроєкт Громадського радіо і Харківської облради про хід децентралізації, говорить, що зараз, на жаль, відбуваються речі, які дискредитують реформу децентралізації.
![sergiy_chernov.jpg](https://static.hromadske.radio/2018/07/sergiy-chernov_0.jpg)
Сергій Чернов: Ми постійно збираємося і голосно говоримо по те, що сьогодні необхідно вносити зміни до Конституції, не можна провести реформу тільки на половині України, або тільки на базовому рівні. Вона стосується субрегіонального і регіонального рівня, вона стосується територіальних управлінь, всіх міністерств і відомств. І тільки в сукупності цих рішень можна досягти мети.
Сьогодні є величезна кількість законопроєктів, які вже лежать у Верховній Раді роками, і досі не прийняті. Понад два роки не приймається закон про засади адміністративно-територіального устрою, про службу в органах місцевого самоврядування, про делегуванням ОМС окремих повноважень.
Якщо в правовому полі хаос, це все не дає можливість нормально працювати. Тому в нас в багатьох районах країни сьогодні працюють і ради ОТГ, і районні адміністрації і ради – все на одній території. Вони дублюють повноваження, не розуміють, що їм робити. Ми їх фінансуємо з бюджетів різних рівнів, і не можемо нічого зробити, бо немає відповідного законодавчого поля, яке б регулювало ці питання. Безумовно, на місцях це бентежить людей. І якщо перші роки реформа була ефективна і рух був поступальний, то коли така є затримка і непорозуміння, люди реагують на це негативно.
Те саме стосується і фінансової децентралізації. У нас є необхідність переглядати зміни до бюджетного і податкового кодексів, бо за ці п’ять років нам повноваження передають-передають, а ресурс – не завжди. І ми стикнулися з тим, що Національна служба здоров’я вже відверто сказала, що не дофінансує в цьому році комунальні підприємства ОМС на 10-12%.
Повну версію розмови можна прослухати у доданому звуковому файлі.