![Тисячі дітей зростають в інтернатах, маючи живих біологічних батьків — Литвиненко](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2Fpexels-pixabay-48794-scaled.jpg&w=1366&q=75)
Що ми втрачаємо: Микола Яковина про культурну спадщину України та плюндрування пам’яток
18 квітня в Україні відзначають День пам’яток історії та культури, також це Міжнародний день пам’ятників і історичних місць. Що ми вже втратили і що ще можемо вберегти — поговорили з почесним президентом Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ICOMOS) Миколою Яковиною
![Що ми втрачаємо: Микола Яковина про культурну спадщину України та плюндрування пам’яток](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2019%2F02%2FD50E2CA5-EF67-41B7-AA46-399BB4EB96F6_w1023_r1_s.jpg&w=1366&q=75)
Зокрема дізнавалися про культурну спадщину, яку ми втрачаємо на окупованих територіях Криму та Донбасу:
«У першу чергу, перлина ансамблю палац кримських ханів — мечеть, яка плюндрується окупантом, вона на вершині цього списку. Далі — сам Ханський палац та інші 32 об’єкти ансамблю.
У Севастополі маємо античне місто Херсонес. Цей об’єкт є у списку всесвітньої спадщини і має бути під охороною не тільки української держави, а всього світового співтовариства. На жаль, ми не маємо можливості здійснювати за ним нагляд. П’ятий рік окупації — дуже важко навіть організувати об’єктивну моніторингову групу для вивчення ситуації на місці.
Можна далі говорити про 14 000 об’єктів на території Кримського півострова. Це пам’ятки національного значення, котрі були в місцевих реєстрах, пам’ятки археології — надзвичайно цінні.
У Керчі під час будівництва пресловутого мосту завдавали тяжких плюндрувань культурному шару, який налічує кілька тисяч років.
Тепер — схід нашої держави, окуповані території Донецької та Луганської областей. Донецька область була однією з найбагатших на пам’ятки археології різних періодів. Те, що зараз мінується, але не тільки переорюється гусеницями чи артилерійськими снарядами, але й історичні будівлі, де увічнена наша національна пам’ять, пам’ять інших етносів. Все це зараз плюндрується і ми не можемо стежити за цим так, як це мало б бути».
Повну версію розмови слухайте в доданому звуковому файлі.