![Погано — «забивати людиною» цвяхи — Євген Спірін про армію](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2F1200x750-copy-150x-20-3.jpg&w=1366&q=75)
Як козаки і пірати москалів били: мюзикл «Неймовірні мандри і пригоди козака Василя Сліпака»
Говоримо з Ігорем Романом, автором музики й лібрето мюзиклу про боротьбу українців і піратів проти московитів.
![Як козаки і пірати москалів били: мюзикл «Неймовірні мандри і пригоди козака Василя Сліпака»](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2023%2F11%2F630_360_1593509021-206.jpg&w=1366&q=75)
Гість — Ігор Роман, автор музики й лібрето нового мюзиклу «Неймовірні мандри і пригоди козака Василя Сліпака» про боротьбу українців і піратів із московитами.
Про мюзикл «Неймовірні мандри і пригоди козака Василя Сліпака»
Ігор Роман: Сюжет мюзиклу «Неймовірні мандри і пригоди козака Василя Сліпака» пригодницький.
Ми вважаємо, що наш твір теж є складовою боротьби українського народу за визволення. Тому що, на жаль, окупанти сторіччями спотворювали історію і демонстрували нас у такому вигляді, нібито українці — це селюки, окрайок. Насправді ж Україна в пізнє Середньовіччя мала дуже багато зв’язків із Європою.
![](https://static.hromadske.radio/2023/11/404009946_1205630084173137_2070022049739364083_n-1024x1024.jpg)
Наприклад, колись Юрій Мольфар запросив мене на Полісся на свій фестиваль. Там був присутній директор документального кіноархіву України. Він розповідав, що коли був у Британській бібліотеці, то переглядав там архівні списки команди капітана Дрейка, відомого пірата, якому за боротьбу з іспанцями надали титул сера. У тих списках директор побачив такі записи: «Іван з Полтави», «Михайло з Білої Церкви» тощо. Тобто зв’язки були дуже тісні.
![](https://static.hromadske.radio/2023/11/367996898_1504085013738593_6757655965335794021_n-1024x683.jpg)
Також можна згадати осаду і підкорення Дюнкерка, що, як ми знаємо, здійснювали три мушкетери. Але, виявляється, це зробив наш Сірко.
Своїм твором ми демонструємо, що були дуже тісні зв’язки України і Європи, й тому у нас і мушкетери, і пірати, і козаки.
- Цей мюзикл — фентезі. Немає прив’язки до конкретної історичної дати, ми не обмежували свою фантазію. Фактажу дуже багато, він лягає на всі часи.
![](https://static.hromadske.radio/2023/11/368564515_873095221017353_8797444982730419684_n-1024x774.jpg)
Читайте також: Козаки, пірати, рок-музика і неймовірний задум Ігоря Романа
Про публікування й сценічне втілення мюзиклу
Ігор Роман: Мюзикл ми хочемо виставити й поставити всюди. Я думаю, він буде вартий і України, і закордону. Запис можна пристойно зробити в Україні, уже й демо більш-менш звучить. Сподіваємось, що зробимо колись вініловий гігант.
Щодо сценічного втілення, то ми збиралися зробити презентацію на день народження Василя Сліпака в оперній залі його імені Національної музичної академії.
![](https://static.hromadske.radio/2023/11/403389308_315715204656604_113478971724627632_n-1024x576.jpg)
Ким був справжній Василь Сліпак
Ігор Роман: Василь Сліпак був львівським хлопчиком, якого привели до капели «Дударик», коли йому було 9 років. Незабаром він став солістом. Навіть у дитячому віці виступав у найпрестижніших залах Європи й Америки: перед Папою Римським, в Карнеґі-холі.
Потім, коли він підріс, у нього відкрився неймовірний голос — контратенор. Тобто він міг співати й дуже високим голосом (навіть виконувати жіночі партії), і могутнім баритоном. Василь вигравав найпрестижніші європейські конкурси, його визнавали найкращим виконавцем арії Мефістофеля. Коли він уже воював у «Правому секторі», то отримав бойове псевдо «Міф» — скорочено від «Мефістофель».
![](https://static.hromadske.radio/2023/11/F60F973C-E81A-4657-B8AD-BD00EFA77551_w1023_r1_s.jpg)
- Василь був солістом Паризької опери, мав класні гонорари й всесвітню славу. Але за покликом серця пішов і поклав життя за волю України.
Читайте також: Василь Сліпак — квінтесенція добровольця: мав усе і пішов на фронт
Василь Сліпак — український оперний співак, соліст Паризької національної опери. Уперше поїхав на війну у травні 2015 року. Воював у Пісках у районі Донецького аеропорту. Брав участь у боях за Авдіївку у складі 1-ї окремої штурмової роти 7-го окремого батальйону Добровольчого українського корпусу. Повернувся пораненим. Вдруге поїхав на фронт у вересні 2015 року, у Водяне, на лінію зіткнення, у жовтні повернувся до Парижа. У червні 2016 року знову поїхав на Донбас. Планував залишитися там на пів року. Але 29 червня 2016 року загинув у бою від кулі ворожого снайпера.
У 2017 році тодішній президент Петро Порошенко посмертно надав Василю Сліпаку звання «Герой України».
2020 року, до четвертої річниці загибелі відомого оперного співака та захисника України Василя Сліпака, у Львові відкрили стінопис на його честь.
У 2021 році в Києві з’явився сквер імені Василя Сліпака, що розташований на розі Андріївського узвозу та вул. Боричів Тік у Подільському районі.
У 2019 році командування 30-ї бригади ім. князя Костянтина Острозького спільно з волонтерами встановили меморіал Василю Сліпаку неподалік Луганського Донецької області. Окупанти зруйнували пам’ятник у березні 2022 року, але за декілька днів воїни 30-ї бригади його відновили. Втім, російські окупанти вдруге знищили пам’ятку в липні 2022 року.
Повністю розмову слухайте у доданому аудіофайлі
При передруку матеріалів з сайту hromadske.radio обов’язково розміщувати гіперпосилання на матеріал та вказувати повну назву ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання та назва мають бути розміщені не нижче другого абзацу тексту