![«Якщо ви плачете над книжкою, то, скоріш за все, її розкуплять»: у чому особливість буктоку](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2F102842-1.jpeg&w=1366&q=75)
«Здорова дитина може хворіти 10-12 разів на рік — це норма» — педіатриня
Про грудне вигодовування в умовах стресу та захворюваність серед дітей говоримо з Мариною Шакотько.
![«Здорова дитина може хворіти 10-12 разів на рік — це норма» — педіатриня](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F01%2Fdec53d9b1b6c2888f744116f03fb4b1c.jpg&w=1366&q=75)
Гостя — лікарка-педіатриня-неонатологиня, консультантка з питань грудного вигодовування, медична блогерка Марина Шакотько.
Про годування грудним молоком в умовах стресу
Марина Шакотько: Люди еволюціонували в небезпечних умовах, тому ми маємо певні захисні механізми. Грудне вигодовування було можливістю для людства вижити. Адже при війнах, катаклізмах, катастрофах жінки мали грудне молоко й можливість вигодовувати ним своїх дітей, таким чином виживаючи з покоління e покоління.
Будь-який стрес призводить до того, що в організмі жінки виділяються стресові гормони (адреналін, норадреналін). Вони негативно впливають на виділення молока, адже блокують виділення такого важливого гормону для лактації, як окситоцин. Тому, наприклад, у перші дні повномасштабної війни була колосальна кількість пацієнток, що скаржилися на недостатню кількість молока.
Насправді ж молоко є, воно утворюється в грудях, але під час сильного стресу жінка не може його віддати, бо блокується гормон, який сприяє розширенню проток й виділенню молока.
Після закінчення впливу стресових факторів мама-годувальниця може знову годувати дитину, адже молоко нікуди не зникає. Головне — дати жінці підтримку.
Читайте також: Що означає термін «хвороба Х», та чому цю тему обговорює міжнародна спільнота — пояснює лікарка-інфекціоністка
Про захворюваність серед дошкільнят та учнів молодших класів
Марина Шакотько: У пік епідемічного сезону ми часто маємо показники того, що діти хворіють, особливо, якщо це перші роки відвідування садочка чи школи. Річ в тому, що імунна система дитини в такому віці трохи цнотлива, і як тільки вона вступає в контакт з вірусами й бактеріями, то вона виробляє імунітет. Імунна система взаємодіє з вірусами й бактеріями так, як боксер зі спаринг-партнером. Тобто, не тренуючись, імунна система дитини не стане міцною.
Вірусні інфекції можуть виникати, і діти хворіють часто. За даними вагомих світових педіатричних асоціацій, здорова дитина може хворіти 10-12 разів на рік, і це абсолютно норма.
Важливо те, як хворіє дитина. Якщо дитина захворіла, потемпературила, покашляла, мала нежить, а потім одужала й пішла в садочок, — то це норма. Погано, коли дитина хворіє з ускладненнями (отитом, пневмонією, бронхітом) й має постійну потребу використовувати антибіотики для лікування, — так дитина не повинна хворіти.
Також є небезпечні захворювання, і дитину можна уберегти від них за допомогою щеплень.
Є щеплення від небезпечних штамів грипу, пневмококу, гемофільної інфекції. Після цих щеплень дитина може переносити інші захворювання, просто маючи температуру, кашель і нежить.
Читайте також: Чи повернеться масковий режим в Україні?
Нагадаємо, 15 січня лікар-інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій в етері Громадського радіо повідомив, що в Україні є підтверджені випадки грипу, який зумовлений вірусом грипу А та В.
20 грудня генеральна директорка Київського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Родина повідомила, що у Київській області спостерігається ріст захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції серед населення. Станом на дату повідомлення, за поточний період епідемічного сезону підвищеної захворюваності на грип та ГРВІ в області захворіли 151 835 осіб, із них у 3% — лабораторно підтвердили випадки коронавірусної хвороби.
Повністю розмову слухайте у доданому аудіофайлі
При передруку матеріалів з сайту hromadske.radio обов’язково розміщувати гіперпосилання на матеріал та вказувати повну назву ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання та назва мають бути розміщені не нижче другого абзацу тексту