![Що відбувається з українськими церквами в окупованому Криму](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2F452254477_122184173012069818_422189955322970558_n.jpg&w=1366&q=75)
Люди, які не були в окупації, не можуть говорити про тих, хто там був — психологиня
Про комунікацію із жителями деокупованих територій говорили з психологинею Оксаною Зайцевою.
![Люди, які не були в окупації, не можуть говорити про тих, хто там був — психологиня](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2022%2F09%2Ffoto-Nastia-Horpinchenko-Hromads-ke-radio.jpg&w=1366&q=75)
Оксана Зайцева: Люди, які не були в окупації, не жили поряд з ворогом, не ходили під прицілами автоматів, не можуть нічого говорити про тих, хто там був. В окупації люди не живуть, а виживають. Нам потрібно виховувати один одного, нагадувати про те, що в екстремальних ситуаціях можемо поводитися не завжди так, як у типових звичних обставинах. Ті, що змушені були залишитися в окупації, — люди, точку зору яких не захистили. Вони залишилися наодинці із зайдами. Чужинці зайшли у їхні будинки й поводилися як господарі дому.
Слухайте також: «Окупанти використовують проти нас психологічний терор, — із наслідками ще будемо розбиратися» — Лариса Денисенко
- Ці люди в окупації почуваються зрадженими, намагаються вижити. Вони не знають, як поводитися з окупантами. Ніхто не може скасувати Стокгольмський синдром, до якого схильна кожна людина на цій планеті.
Як говорити з окупантами?
Оксана Зайцева: Не варто вступати у суперечки з окупантами, конфліктувати з ними. Варто відповідати на запитання, не варто зневажливо дивитися, ховатися, проклинати. Чим нейтральнішою буде ваша позиція, тим менше агресії викличете у цієї людини. Серед окупантів є різні люди. Зараз у них усе більше панічних настроїв. А паніка робить людей більш небезпечними. Якщо є можливість не контактувати, то й не напрошуйтеся.
![](https://static.hromadske.radio/2022/09/Foto-Nastia-Horpinchenko-Hromads-ke-radio-.jpg)
«Єдність — це уміння бачити ресурс іншої людини»
Оксана Зайцева: Якщо говорити про ворожі настрої щодо українців та українок, які змушені залишитися на тимчасово окупованих з 2014 року територіях, усі, хто має освіту і знає, що робити, повинні підійматися, розмовляти з категорично налаштованими людьми, пояснювати їм як є насправді. Але буде важко. Чим менш освічена людина, чим більше налякана, чим більше бажає помсти, тим більш вона категорична.
- Ми не повинні перетворитися на того дракона, з яким зараз боремося.
Єдність — це уміння бачити ресурс іншої людини. Варто дати їй можливість прокинутися, відновитися. На це потрібне терпіння, якого нині нам не вистачає.
Читайте також: «Цінності допоможуть вижити й відновитися»: історія психолога, що пережив окупацію
Повністю розмову слухайте у доданому аудіофайлі
При передруку матеріалів з сайту hromadske.radio обов’язково розміщувати гіперпосилання на матеріал та вказувати повну назву ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання та назва мають бути розміщені не нижче другого абзацу тексту
Підтримуйте Громадське радіо на Patreon, а також встановлюйте наш додаток:
якщо у вас Android
якщо у вас iOS