![У Росії прорвало греблю, у зоні підтоплення є люди — ЗМІ](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2Fdanube-river-7522608_1280-450x290.webp&w=1366&q=75)
«Мистецтво лікує»: у Кропивницькому поранені військові стали акторами вистави
У Кропивницькому поранених чи травмованих бійців залучають до роботи у театрі. Разом з професійними акторами вони беруть участь в репетиціях та виступах. Спілкування та зміна обстановки, запевняють організатори, прискорюють одужання. Про проєкт «Мистецтво лікує» дізнавался кореспондентка Громадського радіо Лілія Кочерга.
![«Мистецтво лікує»: у Кропивницькому поранені військові стали акторами вистави](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F03%2F426699608_2496616950520538_3654439558189238989_n.jpg&w=1366&q=75)
На сцені військового шпиталю — актриси обласного драматичного театру та троє військових. Вони грають у п’єсі Марка Кропивницького «Дай серцю волю, заведе в неволю». Військовослужбовець Ярослав перевтілився у Микиту, який хоче розлучити головних героїв. Понад півроку чоловік лікується після поранення у Бахмуті. Ворожа ракета прилетіла у бойову машину. Театр, каже боєць, додає позитиву до лікарняних буднів.
«Це нове коло спілкування, нові друзі, якісь нові враження, щось нове бачиш», — пояснює чоловік.
Валерій Трофименко дістав поранення у 2017-му під Авдіївкою. Його оперували з десяток разів. Каже, звик жити в атмосфері болю — свого і чужого. Від початку вторгнення Росії чи не вперше відчув позитивні емоції.
«Я не пам’ятаю іншого життя за 10 років. А тут я прокинувся, виявляється. А в нас місто красиве, театр красивий, костюми гарні. Це відволікає, я прийшов просто подивитися, а мені тут же запропонували почитати. Наскільки дівчата грають емоційно! Я ними милуюся», — говорить військовий.
![](https://static.hromadske.radio/2024/03/426594963_1604016717001485_1298281650860626177_n-e1709817081879.jpg)
Сергій Шевченко служив водієм-санітаром. Під час аварії поза службою травмувався. Нині пересувається у візку. Каже, настільки захопився театральною атмосферою, що хоче продовження. Радить долучатися всім охочим.
«Щоб вони забували і, якщо у них є можливість, нехай приходять. Театр корифеїв, місто Кропивницький, кожному будемо раді там. Ми ще будемо ставити вистави, поки що не будемо казати які», — зазначає Сергій.
У театрі є елементи соціалізації та психологічної реабілітації. Як говорить психологиня військового шпиталю Ганна Колєва, це корисно і для новоспечених акторів, і для їхніх побратимів, які сьогодні у глядацькій залі.
«Це і дихальні техніки, техніки заземлення, техніки відчуття свого тіла. Другий момент — це новий колектив. Тобто хлопці занурилися у зовсім інший. Підтримка і побратимів, і глядачів – це такий третій аспект, як вислів подяки суспільству за те, що вони роблять і можуть робити щось інше. І четверте — перемикання, нова діяльність», — пояснює фахівчиня.
Слухайте також: Психологічна реабілітація та соціалізація військових: як це працює в Україні?
Робота над п’єсою тривала близько місяця. Краще вжитися у роль військовим допомагали професійні акторки. Серед них і акторка обласного драматичного театру Оксана Заславська.
«Ми з ними знайомилися, пили каву, говорили про виставу, про їхні образи, як вони це відчувають, вчилися читати і помаленьку обростали хлопці пір’ячком. Вони дуже гарно слухали наші поради. Ви знаєте, коли реагують не «по школі», а отак, як вони відчувають, це, як на мене, набагато цікавіше, аніж все правильно робити «по школі»», — зазначає Оксана.
![](https://static.hromadske.radio/2024/03/429911522_285724874392481_3150341672881941946_n-e1709817132219.jpg)
Ця п’єса про кохання, війну та має щасливий кінець, говорить кураторка проєкту «Мистецтво лікує» Олена Горбунова. Це перша п’єса драматурга Марка Кропивницького, ім’я якого носить обласний театр.
«Вони проходять у лікувальних закладах фізичну реабілітацію. Їм лікарі допомагають фізично. Але душа теж потребує ліків, реабілітації, лікування, відновлення. Наступною хочемо взяти якусь комедію для того, щоб підняти дух», — зауважує Горбунова.
Арттерапевтичний проєкт, обіцяють організатори, триватиме й після війни.
Лілія Кочерга, Кропивницький, Громадське радіо
Повністю розмову слухайте у доданому аудіофайлі
При передруку матеріалів з сайту hromadske.radio обов’язково розміщувати гіперпосилання на матеріал та вказувати повну назву ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання та назва мають бути розміщені не нижче другого абзацу тексту