![«Трамп борець з тіньовим урядом, а Сорос керує Камалою Гарріс»: фейки про вибори у США](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2024%2F07%2Fap24206633514285-f8cd9d5c6bffcb33c1c3d4e862ac88155da83781.jpg.webp&w=1366&q=75)
Які правові особливості публікації фото з жертвами війни?
Чи можна публікувати фото загиблих у війні, якщо їх родичі не давали на це дозвіл?
![Які правові особливості публікації фото з жертвами війни?](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.hromadske.radio%2F2022%2F04%2Ffoto-IMI.jpg&w=1366&q=75)
Пояснювала юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ Віталія Лебідь.
Віталія Лебідь: Наше законодавство передбачає повагу до померлої людини, охорону фото та іншої персональної інформації з обмеженим доступом. Відповідно до Цивільного кодексу України, поширення фото людини, яка померла, можливе за згодою близьких родичів.
Однак ми маємо поширювати суспільно важливу інформацію. Тож треба зважувати, що важливіше у такому випадкові: захист персонального інтересу родичів загиблих чи інтереси суспільства, які вимагають оприлюднення такої інформації.
- Поширення світлин загиблих у війні мають суспільний інтерес не лише для українців та українок, а для міжнародної спільноти. Вони є доказами того, що в Україні російські військові вчиняють воєнні злочини та злочини проти людяності. Суспільство має право знати цю інформацію.
Читайте також: «Дяді Колі російські військові вистрілили у потилицю. Ми поховали його у садибі на подвір’ї»: свідчення жителів звільненої Київщини
Національне законодавство звільняє від відповідальності за розголошення інформації, яка становить суспільний інтерес. Тож є легітимна мета поширення таких фотографій.
Однак, при публікації світлин важливо дотриматися таких порад:
- на фото, які демонструють кількість загиблих, розмити обличчя чи відмінні риси людини;
- не оприлюднювати персональну інформацію, якщо ця особа ідентифікована;
- використовувати фото загального плану.
Кожен може захистити своє порушене право. Під час судового розгляду аналізуватимуть, чи правомірним і пропорційним було втручання. Якщо суд вирішить, що публікація фото виправдана задоволенням суспільного інтересу, журналіста не притягуватимуть до відповідальності.
Читайте також: Коли дитина бачить на вулиці тіла загиблих, не варто говорити, що вони сплять — Дарія Герасимчук
Повністю програму слухайте в аудіофайлі
При передруку матеріалів з сайту hromadske.radio обов’язково розміщувати гіперпосилання на матеріал та вказувати повну назву ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання та назва мають бути розміщені не нижче другого абзацу тексту
Слідкуйте за найоперативнішими оновленнями у Twitter Громадського радіо
Також підписуйтеся на наш Telegram-канал Новини від Громадського радіо
Підтримуйте Громадське радіо на Patreon, а також встановлюйте наш додаток:
якщо у вас Android
якщо у вас iOS